Kokios yra geležies funkcijos metabolizme?

Geležis yra viena iš svarbiausių žmogaus organizme esančių mineralų. Tai taip pat yra viena iš labiausiai paplitusių mineralų planetoje. Geležis yra svarbi daugelio organizmo medžiagų apykaitos funkcijoms, tačiau jo pagrindinis vaidmuo yra hemoglobino gamyba, raudonųjų kraujo ląstelių baltymas, kuris susieja deguonį tiekiant į įvairius organus. Geležis taip pat svarbi gaminant mioglobino, kuris padeda sugerti deguonį mūsų raumenims.

Hemoglobino gamyba

Geležis yra neatskiriama hemoglobino dalis, deguonį rišančioji molekulė viduje raudonųjų kraujo ląstelių. Iš tikrųjų, raudonųjų kraujo kūnelių geležis yra tai, kas suteikia kraujo spalvą. Pasak Kalifornijos universiteto San Francisko medicinos centro, apie 70 procentų kūno geležies atsargų yra raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino molekulės. Geležis yra molekulinio komplekso, vadinamo hemo grupe. Kiekvienas hemoglobino baltymas gali pernešti keturias deguonies molekules į audinius, o po to išsiskiria į ląsteles, kad atliktų jų medžiagų apykaitos procesus.

Mioglobino gamyba

Mioglobinas yra kitas deguonį surišantis baltymas, dažniausiai randamas skeleto raumenyse ir širdyje. Pagal “Lab Tests Online”, mioglobino užduotis yra sugadinti deguonį raumens ląstelėse, naudojamos medžiagų apykaitos procesuose, kurie sukuria energiją raumenų susitraukimui. Geležies buvimas raumenyse suteikia jiems turtingą rudą išvaizdą. Kaip ir hemoglobinas, mioglobinas turi savo grupėje hemos grupę, kurioje ji susieja ir kaupia deguonį, paruoštą naudoti energijos gamybai.

Kiti geležies vaidmenys

Geležis taip pat svarbus kitose medžiagų apykaitos procesuose. Pasak VaŠkino universiteto, DNR sintezė, pagrindinė visų kūno ląstelių struktūra, reikalauja geležies. Geležis taip pat yra neurotransmiterių, medžiagų, kurias naudoja smegenų ląstelės, bendrauti tarpusavyje, dalis. Geležis yra jungiamojo audinio, ląstelių ir pluošto audinio gamybos proceso dalis, kuris sudaro kūno “ląstelinį klijų”. Geležis taip pat svarbi organizmo imuninės sistemos sveikatai.

Geležies trūkumas

Geležies trūkumas pasireiškia dėl netinkamo geležies suvartojimo, nesugebėjimo absorbuoti geležies iš virškinamojo trakto ar dėl pernelyg didelių nuostolių, pvz., Sunkiu menstruaciniu kraujavimu. Kadangi dauguma geležies patenka į raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, geležies trūkumas sukelia anemiją. Geležies trūkumo anemija sukelia mikrocikines anemijas, kuriose organizmas gamina mažiau ir mažesnių raudonųjų kraujo kūnelių, todėl sumažėja jų gebėjimas transportuoti deguonį. Geležies trūkumo anemijos simptomai yra silpnumas, nuovargis ir blizgesys.