Geležies trūkumo poveikis organizmui

Geležies trūkumas sukelia mažą raudonųjų kraujo kūnelių skaičių organizme, ir geležies deficito anemija išsivysto, kai organizmas nepakankamai geležies sukuria naujas raudonųjų kraujo kūnelių. Išgėrus kūno saugomą geležį, susidaro mažiau raudonųjų kraujo ląstelių, o tai gali sukelti daugybę simptomų, įskaitant nuovargį, blizgančią odą, bendrą silpnumą, trapumą, nagus, plaukų slinkimą ir galvos skausmą.

Geležis yra mineralas, reikalingas daugeliui kūno funkcijų, įskaitant gamybos hemoglobino, kuris yra kraujo molekulė, pernešanti deguonį. Geležis taip pat reikalinga sveikai odai, plaukams, nagams ir ląstelėms palaikyti. Kūnas gauna geležį per maistą, kuris vėliau absorbuojamas virškinimo trakte ir išsiskiria į kraują arba saugomas kepenyse, kad būtų galima sukurti raudonųjų kraujo kūnelių ateityje. Nors organizmui reikalinga tik nedidelė geležies dalis, geležies trūkumas vis dar labai dažnas, ypač tarp tam tikrų grupių.

Pasak Ligų kontrolės ir profilaktikos centrų, nėščios moterys ir maži vaikai yra didžiausias geležies trūkumo rizikos, nes jų poreikis geležies yra didžiausias dėl greito augimo. Prieš menopauzines moteris taip pat kyla pavojus dėl kraujo netekimo, kuris atsiranda menstruacijose. Amerikiečių hematologų draugija pažymi, kad kitose didelės rizikos grupėse yra ir tų, kurie serga pepsine opa, žmonės, kuriems buvo atlikta didelė chirurgija ar trauma, vegetarai ir veganai, žmonės, kuriems buvo atlikta skrandžio apykaita ir kitos bariatarinės operacijos, ir vaikai, kurie geria daugiau nei du trečdalius Karvių pieno akinius per dieną, nes jis gali sumažinti geležies absorbciją.

Geležies trūkumas gali atsirasti dėl įvairių simptomų. Šie simptomai yra deguonies trūkumo visame kūne rezultatas. Pasak Amerikos, dažniausiai pasireiškia simptomai: blyškumas, greitas širdies plakimas, bendras silpnumas, nuovargis, dusulys, skausmas krūtinėje, energijos trūkumas, galvos skausmas, ausys, bėrimas, liepsnos ar molio troškimas, trapūs nagai ir plaukų slinkimas. Hematologijos draugija. Remiantis Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto duomenimis, kiti simptomai gali būti padidėjęs blužnis, dažnos infekcijos, neramių kojų sindromas ir labai didelis mėnesinių kraujavimas. CDC pažymi, kad silpnėjusi imuninė funkcija, mažėja psichinė ir socialinė raida vaikystėje, sumažėja mokyklos ir darbo našumas, taip pat gali būti geležies trūkumo anemijos simptomai.

Jei pasireiškia simptomai, susiję su geležies trūkumu, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali atlikti keletą testų, kad nustatytų geležies koncentraciją kraujyje. Jei jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas mano, kad geležies trūkumas yra nepakankamas, jūsų teikėjas gali nurodyti geležies papildymą. Jei deficitas nustatomas dėl to, kad jūsų dietoje nėra pakankamai geležies, jums gali būti paskirta daugiau geležies turinčios dietos. Gėrimai, kurių sudėtyje yra geležies, yra moliūgai, austrių, grūdų grūdai, organiniai mėsos produktai, tokie kaip kepenys, sojos pupelės, moliūgų ir skvošas sėklos, baltos pupelės, melasos melasos, lęšiai, špinatai, jautiena, ėriena, antis ir krevetės.

Geležies vaidmuo

Didelės rizikos grupės

Geležies trūkumo simptomai

Aptikimas ir gydymas